Slideshow

Chwila cierpliwości...

Nasze skarby

Skarby - kto o nich nie marzy? My nie tylko marzymy, ale i nieustannie odkrywamy i zbieramy. Nasze skarby to drobiazgi znalezione w pyle pobocza, między deskami podłogi, na parkingu, w dworcowej poczekalni, górskim strumieniu, powojennym bunkrze czy na polnej drodze.

Ich wartość niewiele ma wspólnego z ceną rynkową. Liczy się ich rzadkość i wspomnienia z nimi związane. Często "prawdziwymi" skarbami, dla nas najcenniejszymi, jest metalek - fragment jakiejś maszyny, sztuczny kamyczek ze zniszczonego naszyjnika, czy coś, czego przeznaczenia nawet się nie domyślamy. Jednak nie gardzimy i bardziej "pospolitymi" znaleziskami jak plastikową nadłamaną zabawką, kolorową kulką, wyjątkowo urodziwą metką czy opakowaniem od cukierka.

Skarby trzymamy wszędzie. Najpierw po kieszeniach, torbach, woreczkach na znaleziska. Potem trafiają na półki, gdzie możemy im się przyglądać zanim wylądują we właściwym miejscu: skrzyni ze skarbami.  Każdy z nas ma swoje, w której chowa unikalną historię naszych podróży i fascynacji. Zamknięte w drewnianych szkatułkach skarby dojrzewają, zyskując na wartości lub...dewaluuja się. Zdarza się, że podczas kolejnych przeglądów coś wypada z kolekcji.

W naszej rodzinie bezsprzecznie najlepszymi poszukiwaczami osobliwości są Alex z Maxem. Rzadko kiedy wracają do domu z pustymi kieszeniami. Potrafią wypatrzeć niezwykłości tuż pod stopami, choć wcześniej stały tam setki, czy nawet tysiące nieświadomych osób.

Wam też polecamy zbieranie skarbów jeśli jeszcze tego nie robicie, doskonałą okazją jest wakacyjna zabawa Klubu Nomadów opisana tutaj. W skrócie polega ona na tym że do otrzymanych, ręcznie szytych sakiewek młodzi nomadowicze i ich rodzice zbierają podczas wakacji napotkane skarby, a na wrześniowym spotkaniu robimy wielkie oglądanie. Zabawę rozwijającą spostrzegawczość i wyobraźnię polecamy wszystkim. Na zachętę nasze zbiory skarbologiczne poniżej.

I jeszcze jedno - skarbów się nie da zebrać w jeden dzień, skarby zbiera się latami :)
Pokaźny zbiór Maxa w kolorach tęczyGłowna skrzynia - zawiera najcenniejsze skarby Alexa i jest bardzo rzadko otwierana - wiadomo im częściej pada na nie światło tym mniej magicznej mocy mają w sobie.
A czego w niej nie ma - i mały samochodzik i ułamany fragment świecznika oraz bardzo stary odważnik.

Szczególnie cenny jest maleńki wóz pancerny i busola
Ile dzwonków można tutaj znaleźć?
Nie było by skarbów bez monet i odznaczeń, wśród nich są i te z XIX wieku i te bliższe naszym czasom.
Pęk kluczy, fragment tarczy herbowej czy lupa lub libella od poziomnicy - to są dopiero skarby!
Jednak wszystko jest kwestią wyobraźni i smaku - Alexa największym skarbem jest małe pudełeczko pełne starych stalówek.